Mohamed Hazem Kalaji
Stanowisko: Katedra Fizjologii Roślin, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Prof. dr hab. Hazem M. Kalaji ukończył studia na Akademii Rolniczej w Aleppo, Syrii, w roku 1983. Następnie, w 1993 roku, zdobył z wyróżnieniem stopień doktora nauk rolniczych w dziedzinie agronomii, specjalizując się w fizjologii roślin, na Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W 2013 roku na tym samym wydziale uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie agronomii, zdobywając uznanie Rady Wydziału. W 2019 otrzymał tytuł profesora nauk biologicznych.
Profesor Kalaji jest znany jako wybitny specjalista w dziedzinie fizjologii roślin, a szczególnie w kontekście procesu fotosyntezy. Jego badania obejmują szereg obszarów, takich jak funkcjonowanie, bioenergetyka, wydajność i produktywność aparatu fotosyntetycznego roślin, reakcje roślin na stresy abiotyczne i biotyczne.
W ostatnich latach Profesor Kalaji skupił się na opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań w dziedzinach rolnictwa, ogrodnictwa oraz ochrony środowiska, wykorzystując synergiczną interakcję między komunikacją roślin (ang. Plant talk), sztuczną inteligencją (ang. Artificial Intelligence) oraz technikami uczenia maszynowego (ang. Machine learning). Jego oryginalna hipoteza badawcza podkreśla, że rośliny pełnią rolę doskonałych "czujników biologicznych", zdolnych do samodzielnego monitorowania i kontrolowania warunków wzrostu. Zarówno w warunkach częściowo kontrolowanych (jak np. w szklarniach), jak i w środowiskach całkowicie kontrolowanych (jak np. w komorach wzrostu, wertykalnych uprawach w kontenerach czy w fitotronach), rośliny są zdolne do regulacji swojego wzrostu i rozwoju. Natomiast, w warunkach niekontrolowanych, takich jak pola uprawne, rośliny mogą dostarczyć informacje o swoich potrzebach (woda, nawozy i inne) oraz o ich stanie fizjologicznym, jeśli są narażone na konkretne stresory (np. suszę, niską temperaturę, choroby). To wszystko możliwe jest bez konieczności wprowadzania inwazyjnych lub destrukcyjnych analiz.
Profesor Kalaji jest aktywnym członkiem wielu międzynarodowych organizacji naukowych oraz częstym prelegentem na licznych konferencjach i sympozjach naukowych. Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 15 000 punktów według punktacji MEiN oraz łączny Impact Factor (IF) ponad 1000 wynikający z 317 publikacji naukowych, 6 monografii (w tym 2 w języku polskim oraz po 1 w języku włoskim, rosyjskim, angielskim i arabskim) oraz 27 rozdziałów w monografiach. Indeks Hirscha (HI) profesora Kalajiego wynosi 46 według bazy danych Web of Knowledge.
W latach 2013-2015 prof. Kalaji pełnił funkcję profesora wizytującego w Yantai Institute of Coastal Zone Research, Chinese Academy of Sciences w Chinach. Jest Wiceprzewodniczącym panelu programu Maria Skłodowska-Curie Actions (MSCA) w Komisji Europejskiej w Brukseli (H2020) oraz ekspertem do oceny projektów programu Erasmus (Erasmus Mundus Joint Master Degrees) oraz przyznawania logo jakości dla europejskich uczelni (HR Excellence in Research).
Profesor Kalaji jest także recenzentem projektów dla ministerstw nauki w Holandii, Estonii, Litwie, Słowacji, Czechach, Serbii, Grecji i Polsce (NCBR, NCN, PARP i inne). Do końca 2022 roku przeprowadził recenzje ponad 1000 projektów krajowych i międzynarodowych. Recenzował również prace habilitacyjne i doktorskie zarówno polskie, jak i zagraniczne, a także ponad 300 prac naukowych publikowanych w światowych czasopismach. Jest redaktorem naczelnym czasopisma JWLD (https://journals.pan.pl/jwld) oraz redaktorem kilku międzynarodowych czasopism.
W ramach swoich międzynarodowych kontaktów, nawiązał współpracę z ponad 60 instytucjami i uczelniami z różnych krajów świata. W latach 2019-2021 należał do 1% najlepiej cytowanych naukowców na świecie, co przyczyniło się do umieszczenia uczelni SGGW na liście Shanghajskiego (801-900) po raz pierwszy w historii. Profesor Kalaji został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi w dniu 29 sierpnia 2022 roku na mocy postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.