Narodowe Wyzwaniwa w Rolnictwie Narodowe Wyzwaniwa w Rolnictwie

Prelegenci

Joanna Pawłowska-Tyszko

Joanna Pawłowska-Tyszko

Stanowisko: pełnomocnik dyrektora ds. FADN, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Państwowy Instytut Badawczy

Zatrudniona w Instytucie Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowym Instytucie Badawczym (IERiGŻ-PIB) od 2008 roku. Uzyskała tytuł magistra i inżyniera ds. rolnictwa w 1993 roku na Wydziale Ekonomiczno-Rolniczym Akademii Techniczno-Rolniczej (obecnie Politechnika Bydgoska). W 2002 roku uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Przez 14 lat, od 1994 do 2008 roku, była wykładowcą rachunkowości przedsiębiorstw i gospodarstw rolnych na Wydziale Ekonomiczno-Rolniczym Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy. W latach 2003-2007 pełniła funkcję wykładowcy rachunkowości w Wyższej Szkole Zarządzania w Świeciu oraz doradcy ekonomicznego w Centrum Ekonomiki Rolnictwa w Bydgoszczy. Obecnie jest Kierownikiem Zakładu Rachunkowości Gospodarstw Rolnych i Pełnomocnikiem Dyrektora ds. FADN w IERiGŻ-PIB.

Jej badania koncentrują się na rentowności gospodarstw rolnych, dochodowości sektora rolnego, zarządzaniu ryzykiem w gospodarstwach rolnych, ryzyku społecznym i gospodarczym w rolnictwie oraz ocenie systemów ubezpieczeniowych i podatkowych w rolnictwie.

Brała aktywny udział w kilku krajowych i międzynarodowych projektach badawczych.
W latach 2020-2022 kierowała projektem badawczym dotyczącym struktury sektorów rolno-żywnościowych mających na celu ochronę przekazywania gospodarstw rodzinnych oraz zrównoważenia lokalnego rolnictwa. Była również odpowiedzialna za zadanie dla Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczące ukierunkowania pomocy inwestycyjnej dla gospodarstw rolnych w celu wzrostu konkurencyjności w perspektywie 2021-2027.

W latach 2010-2018 kierowała wieloletnimi zadaniami badawczymi związanymi z zarządzaniem ryzykiem w gospodarstwach rolnych, ubezpieczeniami gospodarczymi i społecznymi, a także opodatkowaniem w rolnictwie. Przez dwa lata, od 2008 do 2010 roku, była promotorem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w zakresie realizacji projektów innowacyjnych w przedsiębiorstwach sektora rolnego.

Uczestniczyła także w projektach finansowanych przez Ministerstwo Nauki, takich jak badanie poziomu wydatków budżetowych na rolnicze ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W latach 2012-2013 była koordynatorem i organizatorem współpracy międzynarodowej pomiędzy IERiGŻ-PIB a różnymi instytucjami i towarzystwami ubezpieczeniowymi.

Jest członkiem grup roboczych i rad programowych, takich jak grupa robocza DG-AGRI w Komisji Europejskiej (pracującej nad przekształceniem systemu FADN w FSDN), Rada Programowa czasopisma KRUS "Ubezpieczenia w rolnictwie - Materiały i Studia", Polskie Towarzystwo Ekonomiczne oraz Komitet Sterujący w Projekcie Smart Villages dla woj. mazowieckiego.

Poza pracą naukową, pasjonuje się pszczelarstwem. Stara się połączyć swoją pasję z pracą na rzecz środowiska pszczelarskiego poprzez organizowanie konferencji, konkursów i pokazów. Od 2014 roku pełni funkcję organizatora konkursu Pszczelarz Roku.

Weźmie udział w sesjach

NWWR

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Narodowe wyzwania w rolnictwie.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie